Poczucie własnej wartości – lub jego brak – może zmienić twój świat. Wpływa ono na twoje codzienne życie i na tych, z którymi masz kontakt w domu, w miejscu pracy i poza nim. Droga do silnego poczucia własnej wartości powinna być naznaczona świadomym wysiłkiem, aby tworzyć tylko te myśli, które przynoszą większe szczęście? Zdrowy rozsądek sugeruje, że gdy jesteś szczęśliwy, trudniej jest nie mieć pewności powiązane.

W jaki sposób zdobyć naturalny eliksir szczęścia? To pytanie zadają sobie ludzie od dawna. Howard Mumford Jones, profesor Uniwersytetu Harvarda i znany dziennikarz, powiedział kiedyś:

„Szczęście … należy do tej kategorii słów, której znaczenie wszyscy znają, ale której definicji nikt nie potrafi”.

Nic dziwnego, że dotarcie do tego, co przynosi wam radość, może być tak trudne. Szczęście jest czymś bardzo złożonym. Dodaj do niego codzienną walkę o samoocenę, a stanie się to jeszcze bardziej przytłaczające. Często trudne doświadczenia takie jak: strata pracy, rozwód, trudności finansowe, osobiste straty i inne niepowodzenia, ostatecznie prowadzą cię w lepszym kierunku, jeśli im na to pozwolisz.

Może to  dobry moment, aby zastanowić się nad pozytywnymi przeszłymi momentami w twoim życiu i tym, co robiłeś wtedy. Jakie momenty pamiętasz, jako te przynosząc ci spokój i poczucie spełnienia? Kiedy ekscytowałeś się wydarzeniami, projektami, osiągnięciami i spotkaniami towarzyskimi? Kiedy poczułeś, że zmieniłeś cos na lepsze w życiu innych ludzi?

Pomysły na poprawę Twojego szczęścia:

1) Zrób sobie przerwę od elektroniki. Większość zgodziłaby się, że nasze życie zmieniło się znacząco na lepsze w ostatniej dekadzie z powodu naszych telefonów komórkowych. Jednak świat cyfrowy przyczynił się również do izolacji od prawdziwej osobistej interakcji między pokoleniami. Z uzależniającym charakterem wielu platform mediów społecznościowych i nowych aplikacji na naszych telefonach, potrzeba wspólnych starań, aby znaleźć bardziej znaczące, prawdziwe kręgi społecznościowe. Warto na przykład zgłębiać takie zajęcia, jak joga, turystyka, imprezy muzyczne, tenis czy zajęcia plastyczne, aby stworzyć solidne zaangażowanie społeczne, które buduje głęboko zakorzenione poczucie własnej wartości.

2) Co kochasz? „Podążaj za swoją pasją” stała się banałem, ale robienie tego, co kochasz, łatwo jest odrzucić w rutynie życia. To, do czego „zostaliśmy wyćwiczeni”, „co radzono nam robić” lub „zawsze robiliśmy”, może nie przynosić szczęścia. Porównaj to do osiągnięcia czegoś, o czym zawsze marzyłeś, lub do bycia zaangażowanym w coś naprawdę satysfakcjonującego, nawet przez kilka godzin w tygodniu. Może to nie być zmiana w karierze, ale na przykład poszukiwanie hobby lub miłości.

Wasze pasje mogą prowadzić do szczęścia, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, co nam służy i na jaką skalę.

3) Popróbuj pisania. Jednym z pomocnych rozwiązań jest poświęcenie czasu na samodzielne ustalenie na piśmie co jest dla nas dobre. Napisz odręcznie, zamiast pisać w edytorze. Stary dobry notatnik rządzi, ponieważ pozwala na większą kreatywność i mniej liniowe myślenie. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zadaj sobie pytanie na piśmie. To doprowadzi cię do właściwego trybu; z głowy i z pełną obiektywnością.

4) Badania pokazują, że pomocne jest także włączenie innych osób do swojej strategii szczęścia. Jedno z badań wykazało, że osoby należące do wielu grup, które uważają za ważne, takie jak stowarzyszenia charytatywne, wspólny projekt firmy lub zespół sportowy, widzą większy wzrost samooceny niż posiadanie przyjaciół indywidualnie. Relacje i poczucie wspólnoty nadają życiu większy sens.

Starajmy się sami o nasze szczęście, bo nikt inny za nas tego nie zrobi. Nasze szczęście zależy od nas i od tego, jak je sobie poukładamy w głowie 🙂